تشکیل وزارت آب برای کنترل و مدیریت مشکلات حوزه آب

لینک کوتاه مطلب:

عبدالله حاتمیان عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص عدم کنترل رودخانه‌ های مرزی در کشور علی رغم نیاز کشاورزان مرزنشین به آب، گفت: به واسطه بارش‌ های اخیر در سطح کشور آب‌ های بسیار زیادی از فلات ایران به سمت کشورهای همسایه روان و از دسترس خارج شد.

خدمات ارائه شده در بخش آب معادل ۵ درصد از نیازها بوده است

عضو ناظر شورای عالی آب با بیان اینکه مجموعه دولت و جمع زیادی از سازمان‌ها در زمینه آب وظیفه دارند، تصریح کرد: در خصوص آب قصور و اشتباهات چشمگیری رخ داده هر چند که خدمات کوچکی نیز به میزان ۵ درصد از نیاز کشور ارائه شده ، زمان آن رسیده است که در این بخش شاهد اقدامات جدی تری باشیم.

خروج روان آب‌ ها از کشور عادی شده است

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عبور ده متر مکعب آب در ثانیه از دره‌ ها و خروج آن از کشور برای مردم عادی شده است، ادامه داد: در حال حاضر مردم به روان آب‌ های که از کشور خارج می‌شوند نگاه حسرت باری دارند، از سوی دیگر بعد از گذشت دو هفته که دما به ۴۵ درجه برسد کشاورزان و مردم در تامین آب مورد نیاز خود دچار مشکل می‌ شوند و شاهد درگیری بین آنها می‌ شویم.

کمبود اعتبار بهانه‌ ای برای عدم مدیریت آب‌ های مرزی

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه موانع پیش روی ما برای جلوگیری از خروج روان آب‌ ها از کشور کمبود اعتبار نیست و این موضوع تنها یک بهانه است، عنوان کرد: در وزارت نیرو تخصیص اعتبار به منظور ساخت یک سد ۱۵ تا ۲۰ سال طول می‌ کشد، کسی که قصد دارد تخصیص‌ ها را به هنگام کند باید احساس مسئولیت و تفکرات به روز داشته باشد.

ارائه لایحه تشکیل وزارت آب بخشی از مشکلات را برطرف می‌ کند

نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ارائه لایحه تشکیل وزارت آب می‌تواند بخشی از مشکلات و فشار‌های گذشته در این زمینه را تلطیف کند، ادامه داد: با تجمیع بخش‌ های مرتبط به حوزه آب همانند منابع طبیعی و محیط زیست، بخش آب وزارت نیرو و حوزه آب وزارت جهاد کشاورزی وزارت آب تشکیل داده شود.

تشکیل وزارت آب مغایر قانون اساسی نیست

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه تشکیل وزارت آب برای دولت هزینه‌ ای ندارد و مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیست، خاطرنشان کرد: با تشکیل وزارت آب مدیریت این بخش منسجم و شرایط از حالت تعارض خارج می‌شود./

 

منبع: خبرگزاری خانه ملت

برای سهولت دسترسی شما کاربران عزیز به آخرین مطالب و اخبار سایت تصمیم گرفتیم تا خبرنامه ایمیلی انجمن علوم مهندسی آب را راه اندازی کنیم. عضویت در این خبرنامه رایگان بوده و برای عضویت کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *