درصد مصرف آب در کشاورزی از زبان مدیر کل دفتر آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی

لینک کوتاه مطلب:

رضا سرافرازی مدیر کل دفتر آب و خاک‌ وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به برداشت های نادرست گذشته که از مصرف آب در بخش کشاورزی همواره مطرح شده، ۹۲ درصد از آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی است. وی افزود: این در حالی است که ۶۵ درصد از آب مصرفی در این بخش است و ۹۲ درصد از محصولات تولید شده آب بر در این بخش است.

سرافرازی گفت: ۶ درصد آب مصرفی در بخش صنعت و ۲ درصد در بخش آب شرب است و مابقی این مصرف آب های مرزی و مخازن سدها مصرف می شود.

کمتر از ده درصد چاه های کشاورزی مجهز به کنتور هوشمند هستند

سرافرازی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار عصرپرس مبنی بر اینکه چند درصد از چاه های کشور مجهز به کنتور هوشمند هستند، گفت: بیش از ۷۰۰ هزار چاه کشاورزی در کشور وجود دارد که ۳۵۰ هزار حلقه به صورت غیر مجاز هستند و یکی از مطالبات وزارت نیرو و جهاد کشاورزی تامین اعتبار برای نصب کنتور هوشمند در این چاه است. وی افزود: متاسفانه به دلیل عدم تامین اعتبار لازم کمتر از ۱۰ درصد این چاه ها مجهز به کنتور هوشمند هستند.

مدیرکل دفتر آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در ادامه با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی به دنبال بالا بردن بهره وری است، گفت: در راستای بالا بردن بهره وری در محصولات کشاورزی از ۸ و نیم میلیون هکتار اراضی کشاورزی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار آن از شیوه های نوین آبیاری استفاده می شود و در بحث توسعه گلخانه ها نیز تمام ابزار ها و منابع آبی مجهز به سیستم تحویل حجمی آب شده اند.

اولین رویداد ملی سازگاری با کم آبی برگزارمی‌شود

بنفشه زهرایی مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفا در نشست خبری رویداد ملی سازگاری با کم آبی با اعلام برنامه‌های این رویداد ملی گفت: این رویداد برای اولین بار در کشور همزمان با هفته صرفه‌جویی در مصرف آب در روزهای سوم تا پنجم تیرماه جاری برگزار می‌ شود.

دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی وزارت نیرو در ادامه با اشاره به اینکه شعار رویداد متناسب با شعار سال، “رونق کسب و کارهای سازگار با کم‌آبی” انتخاب شده است، افزود: این رویداد که با همکاری دستگاه‌ های عضو کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی به‌ ویژه، وزارتخانه‌ های نیرو، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن، تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می‌ شود، فرصت مناسبی برای شرکت‌ های خصوصی، سازمان‌ های مردم نهاد، شرکت‌ های دانش بنیان و مجموعه‌ های غیردولتی و دولتی است تا طرح‌های اجرا شده در اقصی نقاط کشور را که منجر به صرفه‌جویی در مصرف آب، کاهش تلفات آب، بازچرخانی آب و یا کاهش آلودگی آب شده است را در سطح ملی معرفی نمایند.

وی ادامه داد: نمایشگاه تخصصی این رویداد با محوریت معرفی توانمندی‌های بخش خصوصی، از دوم تا پنجم تیرماه آغاز به‌کارمی کند و می‌تواند زمینه رونق فعالیت‌ شرکت‌ها را در تقویت برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی استان‌ها را فراهم کند.

زهرایی، مهم‌ترین دستاورد این رویداد را تهیه فهرستی از مشخصات طرح‌ های اجرا شده در حوزه‌ های صنعت، معدن، انرژی، کشاورزی، دامپروری، شیلات، منابع طبیعی و آبخیزداری، شرب و فضای سبز و شرکت‌ های ارائه کننده خدمات مشاوره و پیمانکاری این طرح‌ ها دانست و افزود: این فهرست در سطح ملی منتشر خواهد شد و در اختیار تمامی دستگاه‌ های عضو کارگروه‌ های استانی سازگاری با کم‌آبی در ۳۱ استان کشور قرار خواهد گرفت.

منبع: عصرپرس

برای سهولت دسترسی شما کاربران عزیز به آخرین مطالب و اخبار سایت تصمیم گرفتیم تا خبرنامه ایمیلی انجمن علوم مهندسی آب را راه اندازی کنیم. عضویت در این خبرنامه رایگان بوده و برای عضویت کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *