گزارش کوتاه فاجعه بحران آب – شاهین صمدپور

لینک کوتاه مطلب:

شرح ویدئو

مستند “فاجعه شروع شده” کاری از شاهین صمدپور و به گویندگی پرویز پرستویی است که به طرح روایتی کوتاه از آنچه بحران آب خوانده می شود می پردازد و به بهترین شکل ممکن فاجعه ای که اتفاق افتاده است را به تصویر میکشد.

این گزارش کوتاه روستاهایی را به تصویر میکشد که تا همین ماه ها و سال های اخیر خالی از سکنه نبوده اند اما بلایی که خشکسالی سر آنها آورده است باعث شده تا ساکنان، این روستاها را تخلیه کنند.

بحث دیگری که به تصویر کشیده می شود، فروچاله ها یا به قولی پدیده فرونشست است که اخیرا بیشتر از قبل به چشم آمده است حال آنکه این موضوع نتیجه فعالیت های سال های بسیار است که مدیریت نادرست علت آن بوده است.

گزارش کوتاه فاجعه بحران آب - شاهین صمدپوربیشتر بخوانید:پدیده فرونشست چیست؟

یکی نمونه های عینی که به تصویر کشیده می شود، گودال های عمیق دشت های کبودرآهنگ همدان است که پیشتر ما نیز به این موضوع پرداخته ایم:

زنگ خطر فروچاله ها؛ نهمین گودال عمیق در دشت های کبودرآهنگ همدان

بعد از همه اینها، تازه به سیستان و بلوچستان میرسیم، جاییکه مردم از مسئله ریزگردها و گرد و غبار مدت هاست که رنج میبرند. به گفته همین مستند، سیستان و بلوچستان بالاترین آمار مربوط به بیماری های تنقسی را به خود اختصاص داده است.

اما درد تنها این نیست، مردم جنوب کشور نیز از این قضیه مستثنی نیستند و آنها نیز علاوه بر مسئله آلودگی ها که ناشی از پدیده ریزگردها است، با موضوع آب و آلودگی و کمبود آن نیز دست و پنجه نرم می کنند.

امید است که هر چه سریعتر، سریعتر از آن که دیرتر و بدتر از این چیزی شود که حالا هست، کاری کنیم …

برای سهولت دسترسی شما کاربران عزیز به آخرین مطالب و اخبار سایت تصمیم گرفتیم تا خبرنامه ایمیلی انجمن علوم مهندسی آب را راه اندازی کنیم. عضویت در این خبرنامه رایگان بوده و برای عضویت کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *