افزایش ۳۰۰ هزار مترمکعبی ظرفیت آب شیرین‌ کن‌ ها در کشور

لینک کوتاه مطلب:

طبق برنامه وزارت نیرو قرار است تا سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌ روز به ظرفیت تأسیسات نمک‌ زدایی (آب شیرین‌ کن) استان‌ های جنوبی کشور اضافه شود.

به‌ نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، از نیمه سال ۱۳۹۲ تاکنون ۳۹ سامانه نمک‌ زدایی با ظرفیت بیش از ۱۷۴ هزار مترمکعب در شبانه‌ روز (معادل ۶۳.۷ میلیون مترمکعب در سال) اغلب در سواحل جنوبی کشور به بهره‌ برداری رسیده است و بر اساس ارزیابی صورت گرفته بیش از ۶۰ درصد کل تاسیسات نمک‌ زدایی در همین بازه زمانی احداث شده و یا در حال بهره‌ برداری هستند.

در حال حاضر ۶۰ آب شیرین‌ کن با ظرفیت بیش از ۲۴۲ هزار مترمکعب در شبانه‌ روز (معادل ۸۸.۴ میلیون مترمکعب در سال) در حال بهره‌ برداری است و ۲۵ طرح با ظرفیت حدود ۲۳۴ هزار مترمکعب در شبانه‌ روز (معادل ۸۵.۳ میلیون مترمکعب در سال) در حال ساخت است.

در راستای تأکید رئیس‌جمهوری و اجرای سیاست‌ های کلان وزارت نیرو برای تأمین آب شرب مردم جنوب کشور از طریق دریا و در قالب احداث تاسیسات آب‌ شیرین‌ کن نیز مطالعاتی درخصوص میزان کمبود آب استان‌ های جنوبی کشور (حاشیه خلیج فارس و دریای عمان) تا عمق ۱۰۰ کیلومتر صورت گرفت و بر این اساس برنامه وزارت نیرو جهت تأمین آب از طریق آب شیرین‌کن برای جمعیت تحت پوشش استان‌ های یاد شده و اعتبار مورد نیاز جهت احداث تأسیسات نمک‌ زدایی (آب شیرین‌ کن) برای افق‌های زمانی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۳ مشخص شد.

طبق برنامه قرار است تا سال ۱۴۰۰، به میزان ۳۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌ روز به ظرفیت تأسیسات نمک‌ زدایی (آب شیرین‌ کن) استان‌ های جنوبی کشور (فارس، سیستان‌ و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، کرمان، خوزستان و هرمزگان) اضافه شود. همچنین تا سال ۱۴۰۳ نیز ظرفیتی معادل ۳۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌ روز به این رقم اضافه خواهد شد که کل آب تولیدی حاصله، حدود سه میلیون نفر به جمعیت تحت پوشش تأسیسات نمک‌ زدایی اضافه می‌کند.

افزایش ۳۰۰ هزار مترمکعبی ظرفیت آب شیرین‌ کن‌ ها در کشوربیشتر بخوانید:با آب شیرین‌کن ها، بیشتر از این روی زخم خزر نمک نپاشید!

اکنون حدود ۹۰ درصد مجموع تاسیسات نمک‌ زدایی در استان‌ های هرمزگان، سیستان‌ و بلوچستان، بوشهر و خوزستان واقع شده است که در این مناطق ۲۱ سامانه آب شیرین‌ کن با ظرفیتی بالغ بر ۲۲۰ هزار مترمکعب در شبانه‌ روز در حال ساخت است و ۴۹ آب شیرین‌ کن با ظرفیت حدود ۱۴۷ هزار مترمکعب در شبانه‌روز در حال بهره‌ برداری هستند.

منبع
پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)
برای سهولت دسترسی شما کاربران عزیز به آخرین مطالب و اخبار سایت تصمیم گرفتیم تا خبرنامه ایمیلی انجمن علوم مهندسی آب را راه اندازی کنیم. عضویت در این خبرنامه رایگان بوده و برای عضویت کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *